לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000

תפקידה של ההוצאה לפועל למימוש וקיום החלטת ערכאת שיפוט בכל עניין – לרוב פסקי דין כספיים, אך לא רק! . למעשה, ההליך עצמו משמש עבור הנושה כהליך שבו ידאגו רשויות האכיפה של הוצאה לפועל, לממש את ההחלטה שניתנה בעניינו, לטובתו. בהתאם, הליכי הוצאה לפועל עוסקים בעיקר בהחלטות כספיות, הנוגעות למספר תחומים שונים בחיינו, גם פינוי כינוס נכסים ועוד. בין תחומים אלו נמצא את דיני המשפחה, דיני הנזיקין, דיני החוזים וכדומה. מלבד האכיפה, הוצאה לפועל אמונה גם על מתן החלטות בתיקים אשר נפתחים במחוזותיה. החלטות אלו ניתנות על ידי רשם הוצאה לפועל, המקביל לשופט בבית המשפט.

ההחלטות בהוצאה לפועל הן החלטות מנהליות בלבד. כלומר, בפתיחת תיק בהוצאה לפועל בגין מימוש פסק דין, אין סמכות לרשם שקיבל את התיק לעיונו, לפסול או לדחות את ההחלטה שניתנה על ידי ערכאת השיפוט.

בשורות הבאות נעסוק בדיני ההוצאה לפועל, נסביר את מושגי התוכן העיקריים מעולם הוצאה לפועל, וכן נעמוד על החשיבות של לקיחת עורך דין לענייני הוצאה לפועל. כל זאת נעשה ונכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות, כדלקמן:

דיני הוצאה לפועל:

חוק ההוצאה לפועל (תשכ”ז–1967), חוקק על מנת להסדיר את דיני ההוצאה לפועל במדינת ישראל. בהתאם, הוקמה לשכת הוצאה לפועל, בכל מחוז, כאשר האמון והאחראי על כלל הלשכות, הוא מנהל לשכת הוצאה לפועל. בכל לשכה של הוצאה לפועל ישנו רשם הוצאה לפועל, הפועל במקביל לסמכותו של בית משפט השלום. תפקידו של רשם ההוצאה לפועל הוא לרוב מנהלי, היות והוא עוסק בדרכים למימוש פסקי דין ומסמכים המורים על ביצוע תשלום כספי. בין אם מדובר בהטלת עיקולים, או תפיסת מקרקעין, או תפיסת ציוד בבית החייב והדוגמאות עוד רבות.

ענייני הוצאה לפועל:

חוק ההוצאה לפועל והתקנות המותאמות לחוק, מאפשרים מגוון הליכים שבהם יוכל רשם ההוצאה לפועל לנקוט, כמו עיקול מטלטליו, עיכוב יציאה מהארץ, עיקול מקרקעין, כינוס נכסים , עיכוב הוצאת דרכון והגבלה על רישיון הנהיגה ואף הוצאת צו הבאה לחייב שיבוצע על ידי משטרת ישראל.

מושגי בסיס בעולם הוצאה לפועל:

עולם ההוצאה לפועל רחב ומגוון, וכמובן שלא נוכל להציג את כולו במאמרנו זה. אך על מנת להיכנס ולהיחשף אל העולם, יש להכיר את מושגי הבסיס, שבהם משתמשים מדי יום: לשכות הוצאה לפועל, ובעיקר משרדי עורכי דין, אשר מייצגים ומסייעים לצדדים המגיעים לכדי הליכים בהוצאה לפועל. בשורות הבאות נציג בקצרה מושגי בסיס, על מנת להבין את כוונת המשורר:

זוכה – הכוונה במונח ‘זוכה’ בהליכי הוצאה לפועל, היא לאדם אשר לטובתו ניתן פסק דין. הזוכה יהיה זה שיפנה אל לשכת ההוצאה לפועל, בבקשה לפתיחת תיק, ויישום פסק הדין/ ההחלטה שניתנה לזכותו. הזוכה יגיש ללשכה את השטר או פסק הדין לביצוע, כנגד החייב.

חייב – החייב או החייבת יהיה אותו אדם שכנגדו נפתח תיק בהוצאה לפועל, וביצוע פסק הדין או השטר ניתן כנגדו. על החייב יהיה להסדיר את התשלום שנפסק כנגדו.

המחזיק – במקרים שבהם נכסיו של החייב מוחזקים על ידי צד שלישי, והזוכה ירצה לעקל את נכסיו, על מנת להבטיח את תשלום החוב כלפיו, הוא יוכל לבקש עיקול אצל צד ג’. למעשה, הכוונה במונח המחזיק, הוא לאותו צד ג’ אשר מחזיק בנכס, הן פיזית והן בזכויות בנכס של החייב.

כמובן שרשימת המונחים המוזכרת לעיל, איננה רשימה סגורה, שכן תחום ההוצאה לפועל הוא רחב ופורה.

חשיבותו של עורך הדין בהליכי הוצאה לפועל:

די בכל האמור לעיל, בשביל להבין כי לקיחת שירותיו של עורך דין מומחה לדיני הוצאה לפועל, הינה פעולה נחוצה וחשובה. גם כשמדובר בהליכים שנראים פשוטים לאדם הסביר, יש לדעת כי העניין בהוצאה לפועל סובב סביב הוצאה כספית, מכיסו האישי של הזוכה עבור האגרות וההלכים. מהצד השני של המטבע, יכול לעמוד גם זוכה, שזכויותיו נשללו ממנו ובאמצעות הליכי ההוצאה לפועל יוכל להשיב את זכויותיו ולקיימן. עורך דין מומחה בדיני הוצאה לפועל, ידע לענות על כל צורך של כל צד לעניין, בין אם מדובר בחייב ובין אם מדובר בזוכה.

קיומם של תיקי הוצאה לפועל, לעיתים מגיע עד לכדי מצב של עיקול בתים, עיקול משכורות ועיקול כספים. דהיינו, אדם יכול ביום בהיר אחד לאבד את כל אשר עבד עבורו. מכאן, שכירת שירותיו של עורך דין אשר מחזיק בידע הנחוץ, הכולל הבנה מלאה ומעמיקה של דיני הוצאה לפועל, תוכל לסייע עד לכדי סגירת תיקים ומחיקת חובות.

המאמר דנא, לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין בתחום עיסוקו.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן