לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000

הליכים המבוצעים על ידי הוצאה לפועל הינם הליכים מורכבים, הן מבחינת הבנתם המשפטית, והן מבחינת ההשלכות על החייב. דיני ההוצאה לפועל, נוגעים כמעט לכל התחומים בחיי היום יום, כך שתיק בהוצאה לפועל יכול להיפתח בגין מספר נושאים שונים (או יותר נכון – "חובות" שונים לגורמים שונים"), ובכך ייווצר מצב שלחייב אחד יהיו מספר תיקים שונים פתוחים לחובתו בהוצאה לפועל.

ההתמודדות מול לשכת הוצאה לפועל, עלולה להפוך ללא נעימה ואף מטרידה, בעיקר בשל העובדה כי להוצאה לפועל ישנו 'סל' סנקציות שבהן ניתן להשתמש כנגד חייב, עד לכדי הבאתו למצב כי יסדיר את החוב העומד כנגדו. בין סנקציות אלו, ישנם עיקולים ואף במקרים מסוימים, אפשרות להוציא לחייב צו הבאה – שיבוצע על ידי משטרת ישראל.

ברור כי לכל תיק פתוח בהוצאה לפועל, יתכן ויהיה סכום חוב בגובה אחר, ובהתאם – חשיבות ומשמעות התיק תהיינה אחרות. על מנת לדעת כיצד להתמודד עם תיקים פתוחים בהוצאה לפועל, נבהיר כבר עתה, כי מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין. לשכת הוצאה לפועל מעמידה לחייבים מספר אופציות פעולה, שבעזרתן יוכלו לסיים את התיק או להקטין את החוב העומד כנגדם, וכמובן שהחוב צובר ריבית במהלך השנה.

במאמרנו זה נעסוק באיחוד תיקים, אלטרנטיבה העומדת לזכותו של החייב. תחילה, נסביר בקצרה על לשכת ההוצאה לפועל ומטרתה. לאחר מכן, נעמוד על אופן איחוד התיקים ונסביר באילו מקרים החייב יוכל לבקש אלטרנטיבה זו, וכן נבחן מדוע שירותיו של עורך דין, חשובים דווקא בהליך זה.

חוק ההוצאה לפועל:

חוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז–1967, הינו החוק אשר מסדיר את ענייני הוצאה לפועל במדינתנו. כאשר אדם אומר כי הוא מצוי בהליכי הוצאה לפועל, כוונתו היא כי נפתח כנגדו תיק בהוצאה לפועל. משמעות הליך זה מבחינה משפטית, היא כי הפנייה ללשכת הוצאה לפועל, משמשת אדם או ארגון מסוים במימוש פסק דין שניתן לזכותו, כנגד החייב. בנוסף, הליך זה משמש כמימוש מסמכים המקנים זכות כספית בפסקי דין שניתנו לזכותו של הזוכה, כנגד האדם החייב.

מה זה איחוד תיקים?

אופציית איחוד התיקים תתקיים, כאשר נגד החייב נפתחו מספר תיקים בהוצאה לפועל. כלומר, כאשר לחייב יש יותר מתיק אחד פתוח בהוצאה לפועל, הוא יוכל לפנות בבקשה לאחד את כלל התיקים יחד, ולקבוע סכום אחיד לכלל התיקים יחד. היות והנושאים שבהם הוצאה לפועל עוסקת, הינם שונים ומגוונים, ברור כי יהיו תיקים שבהם לא יתאפשר לבצע את האיחוד, וזאת בשל חשיבותם ורגישותם. חוק ההוצאה לפועל קובע כי לא ניתן לאחד תיקים מסוימים. אלו הם התיקים:

א. תיק מזונות.
ב. תיק ביצוע פסק דין, בענייו שאינו כספי.
ג. תיק שטרות, שהוגשה לגביו התנגדות, מבלי שניתנה החלטה שיפוטית לגבי ההתנגדות.

המחשבה הרווחת היא כי הוצאה לפועל פועלת בעיקר כנגד החייב, דבר שאינו נכון, וזאת בשל העובדה כי על אף חובתם של החייבים, ההוצאה לפועל מעמידה לחייבים פתרונות, שמטרתם לסייע להם לפרוע את החוב שעומד נגדם, בצורה יעילה ביותר.

כיצד פונים לבקשת איחוד תיקים?

על מנת להגיע להסדר עם לשכת הוצאה לפועל בעניין איחוד התיקים, ראשית, על החייב להגיש בקשה לאיחוד כל התיקים הפתוחים בעניינו. על מנת שאיחוד התיקים יאושר, כלל התיקים צריכים להיות פתוחים כנד החייב ופעילים כנגדו, באותה עת. בבקשה המוגשת מטעם החייב, יציין החייב את כלל התיקים העומדים כנגדו וכן יציין מאילו טעמים בקשתו מוגשת. היות ובהליך איחוד התיקים ,לרוב הסכום הכולל שנקבע מעט נמוך יותר מהסכום לחובת החייב בכל תיק ותיק, אזי לא בקלות יאשרו בהוצאה לפועל, את בקשת איחוד התיקים.

שירותיו של עורך דין לענייני הוצאה לפועל:

קבלת צו איחוד תיקים, דורשת עמידה בתנאים נוקשים, שלא כל חייב מסוגל לעמוד בהם. למעשה, איחוד התיקים גורם למצב שבו מחשבים את כלל חובותיו של החייב לכדי חוב אחד, ולאחר מכן קובעים סכום אחיד שאותו יצטרך לשלם החייב. בהתאם, יוצע לחייב הסדר תשלומים על פי יכולתו. בפנייה להוצאה לפועל, יש לציין את כלל הפרטים החשובים והנחוצים לשם הסכמתה של הלשכה לאחד תיקים.

על מנת לעשות צעד זה בצורה הטובה והיעילה ביותר, יש לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה ומקצועי בתחום דיני ההוצאה לפועל, שכן עורך דין המכיר את חוק ההוצאה לפועל מקרוב, ידע להשיג ללקוח שלו את ההסדר הטוב והנוח ביותר עבורו, שכן יש בכך חשיבות רבה, היות ולרוב מדובר בסכומי כסף גבוהים, בתיקים הפתוחים.

המאמר דנא, לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין בתחום עיסוקו.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן