לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000
פשיטת רגל – להלכה ולמעשה

פשיטת רגל – להלכה ולמעשה

לעיתים אדם מגיע לסיטואציה שבמסגרתה הוא אינו יכול לעמוד בפירעון חובותיו. לכן, קיים הליך של פשיטת רגל. נבהיר כי בהליכי פשיטת רגל, ההכרזה על אדם כפושט רגל, נעשית באמצעות בית המשפט.

הליך זה נועד עבור חייבים שאינם מסוגלים לשלם את חובותיהם לנושים. הגורם המוסמך לפקח על פשיטות הרגל, הינו הכונס הרשמי, עליו נסביר בהמשך. זאת ועוד, מטרת ההליך היא להביא את החייב לכדי דף כלכלי חדש, ועם זאת, כונס הנכסים הרשמי נדרש לערוך איזון בין החייב לבין נושיו. במאמר זה נסקור מהו הליך פשיטת רגל, מהו צו הפטר, מהן ההגבלות החלות על החייב ומיהו כונס נכסים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה כתחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין לענייני משפחה.

הליך פשיטת רגל:

הליך פשיטת רגל מוסדר בחקיקה, בפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980. הליך זה נועד להעניק לחייב מעין הגנה מפני הנושים שלו. מה הכוונה? כאשר אדם חייב בחובות לנושה שלו והוא נכנס להליך מסוג זה, הוא בעצם מבקש לאשר את הקושי שלו לפרוע אותם, לפתוח דף כלכלי חדש ולמנוע מהנושים "לרדוף אחריו". הליך מתחיל כאשר החייב פונה לבית המשפט ומבקש עבורו צו הפטר. הפטר זה יינתן רק לאחר שניתן צו כינוס נכסיו.

צו הפטר בהליך של פשיטת רגל:

חייב רשאי להגיש בקשת צו הפטר בהליך פשיטת רגל. למעשה, צו זה מעניק לחייב פטור מכל החובות שנתבע עליהם על ידי הזוכה וכן מתביעות שעלולות להגיע בהמשך כנגדו. כמו כן, כלל החובות של החייב יימחקו, למעט חובות שלא ניתן למחוק אותם, כמו קנסות שנצברו, או חובות שנוצרו בדרכים "מלוכלכות" (כמו מרמה, חוב שנוצר בדמי מזונות וכדומה).

בית המשפט רשאי להתנות צו הפטר בכמה דרכים, כדלקמן: צו הפטר מותנה, שבו מוצגים לחייב תנאים, שאם הם מתקיימים, הצו הופך להיות חלוט והחובות יימחקו. ישנו גם צו לביצוע מידי, כאשר בית המשפט סבור כי אין שום תועלת בפתיחת התיק ואז החובות יימחקו בכללותם (למעט החריגים). קיימים סייגים שבהם בית המשפט יבחר שלא לתת לחייב צו הפטר, וזאת כאשר ישנן הרשעות קודמות, והחייב ניצל את מעמדו כדי לקבל הגנה וכדומה. אם החובות נעשו בדרכים של מרמה, בית המשפט רשאי לקבוע כי החייב אינו זכאי לצו הפטר, או שיינתנו לו תנאים ורק בהתקיימם, רשאי החייב לנסות למחוק את חובותיו.

הגבלות משפטיות על פושט רגל:

על החייב חלות הגבלות בהליך פשיטת רגל. כאשר הוא חייב בחובות לנושה/ים שלו, הוא לא יוכל לעשות שימוש בשיקים/בכרטיסי החיוב שברשותו וכן לא לכהן בחברה או לייסד תאגיד, בין אם כיחיד ובין עם שותפים. כמו כן, אם בית המשפט מעניק צו הפטר לחייב, אזי כפי שמבוטלים החובות, כך יתבטלו כלל ההגבלות אשר מוטלות על החייב. לעיתים, בית המשפט יבחר לבטל את כל ההגבלות, או שיבחר לבטל את חלקן, וכל זאת בהתאם לשיקוליו.

צו פירוק לחברות:

פשיטת רגל, היא המונח הרלוונטי, כאשר מדובר באדם שמבקש הגנה מפני נושיו. עם זאת, כפי שהמציאות מלמדת, לעיתים גם חברות מגיעות לסיטואציה שבה הן אינן יכולות לשאת בחובותיהן או במחויבות כספית עתידית (למשל – לשלם משכורות, שכירות וכיו"ב). לכן, במקרים כאלו, גם חברה יכולה להגיע למצב של פירוקה, או למינוי מנהל מיוחד, אשר תפקידו יהיה להבריא את החברה, לצורך המשך קיומה הכלכלי.

הליכי פשיטת רגל וכינוס נכסים:

חשוב להעיר כי הליכי פשיטת רגל, ובכלל זה פירוקים של חברות, מתנהלים בבית המשפט המחוזי ולא בבית משפט השלום.

לסיכום:

בהתאם לשיקולי בית המשפט, לעיתים החייב יזכה לקבל צו הפטר מלא, וזאת כאשר מילא אחר התנאים, ולאחר שבית המשפט השתכנע בכך שהוא כלכל את צעדיו בנושא בתום לב ולא ניצל לרעה את ההליך. אי לכך, יש להיוועץ עם עורך דין לענייני משפחה, למחיקת חובות ולסיוע בהליך פשיטת רגל.

עורך דין אבישי אוסטרייכר

עו”ד אבישי אוסטרייכר, LLB מטעם University of Leicester, הוא המייסד והבעלים של משרד עורכי הדין אוסטרייכר. עו”ד אוסטרייכר הינו מומחה בתחומי המשפט המסחרי והמקרקעין ומגשר מוסמך מטעם המוסד הארצי לגישור בלשכת עורכי הדין. לאורך השנים, צבר ניסיון רב בכל תחומי התמחותו, לרבות מתן שירותי ליטיגציה (ייצוג בבית המשפט) לארגונים, חברות ולקוחות פרטיים. לצד פעילותו בתחום המשפט, שימש עו”ד אוסטרייכר כמומחה אורח במספר תכניות טלוויזיה ורדיו, בהן ייעץ בנוגע לתחומי פעילותו ולנושאים משפטיים שונים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן