לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000

עיקולים, הם אחת ממגוון האפשרויות של ההוצאה לפועל לגבות את החוב. במסגרת תיק ההוצאה לפועל, ניתן להטיל עיקולים כגון עיקולי מטלטלין על רכושו של החייב, עיקול רכב, עיקול על דירת החייב ועיקולי צד ג'. מהם עיקולי צד ג? עיקולי צד ג' או עיקול אצל צד שלישי, הם עיקולים אש מוטלים אצל אדם או גורם שלישי, כגון בנק , חברות ביטוח, כרטיסי אשראי או מעביד במסגרת עיקול משכורתו של החייב.

בעיקול אצל צד שלישי, על הצד השלישי הנקרא "מחזיק" להודיע ללשכת ההוצאה לפועל שבה מתנהל התיק באשר לכספים המוחזקים אצלו וכן על כספים הצפויים להגיע בתוך שלושה חודשים מעת קבל צו העיקול לידיו. הטופס אותו מקבל הצד השלישי נקרא:" הודעה למחזיק". צד שלישי אשר לא מסר תגובתו להודעה או מסר תשובה שקרית, מסתכן כי הוא עלול להיות חייב במלוא החוב של החייב- יש להיות ערים לנקודה זו.

מרגע שעוקלו כספים או זכויות, משכורת וכו', הצד השלישי אינו רשאי להוציא כספים אלה מידיו.

עיקול משכורת – עיקול זה הינו עיקול אשר ממשיך להיות בתוקף מידי חודש בחודשו ועל המעסיק, המעביד להישמע להוראות הצו ואם הוא נדרש להעביר את כספי העובד, עליו לעשות כן מידי חודש בחודשו, בכפוף לפטור הקיים בחוק לעיקול שכר, היות ויש להבטיח לעובד מינימום כסף למחייתו.

עיקול על חשבון הבנק – ניתן להטיל עיקולים על חשבונות הבנקים של החייבים. פעולה זו היא פשוטה מאד, היות והנושה אינו חייב לדעת את פרטי חשבון הבנק ומדוע? כיום בעידן המחשבים, העורך דין של הנושה (בהוצאה לפועל נקרא זוכה) שולח באמצעות המחשב במשרד, קובץ מחשב הנקרא (עיקול במדיה מגנטית) והקובץ עובר להוצאה לפועל והיא זו אשר שולחת את הקובץ העיקול לכל סניפי הבנקים שבהם התבקש העיקול, כלומר על פי תעודת זהות מתבצע העיקול.

מה ניתן לעשות במקרה של עיקול על חשבון הבנק- חייב או חייבת אשר הוטל עיקול על חשבון הבנק שלו, יכול להסירו במספר דרכים:

ראשית, החייב יכול לפנות למי שתבע אותו (הזוכה בתיק) ולהגיע עמו להסדר פריסת תשלומים תוך הסכמה על ביטול העיקול.

שנית, החייב יכול לבצע חקירת יכולת ולאחר שביצע אותה, לבקשתו בדרך כלל יקבע ראש ההוצאה לפועל עיכוב הליכים וביטול העיקול על חשבון הבנק.

שלישית, ככלל, עיקול על חשבון בנק הנמצא ביתרת חובה (מינוס) אינו בר עיקול. לא ניתן לעקל מה שאין. על כן, יש להגיש לראש ההוצאה לפועל בקשה לביטול העיקול, הנתמכת בתצהיר ולצרף תדפיס הבנק לפחות עבור שלושת החודשים האחרונים. יש להראות כי החשבון במינוס וכן לנעלות טענות בפני ראש ההוצאה לפועל כי החשבון משמש את החייב למחייתו ולתשלומים שוטפים. במרבית המקרים, העיקול יוסר.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן