לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000

מחיקת חובות

מחיקת חובות – מתי?

מחיקת חובות היא למעשה פרוצדורה משפטית אשר נועדה להעניק לחייב הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו ולהתחיל מאפס בכך שבית המשפט יתן צו המוחק את חובותיו של החייב. כמו כן, כמו בתחומים נוספים, מחיקת החובות לא נעשית בעניינם של כלל החובות, אלא שיש חריגים שבהם נדון בהמשך. מעשה זה נועד להביא את החייב לפתיחת דף חדש בחייו!

במאמר זה נסקור כיצד מתבצעת מחיקת חובות בהליך פשיטת רגל, איך מתבצעת מחיקת חובות בהליך הוצאה לפועל ועוד.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי של עורך דין המתמחה בהליכי הוצאה לפועל.

הליך פשיטת רגל:

הליך זה הינו מצב שבו חייב או נושה מגיש בקשה לפשיטת רגל בכך שהוא אינו יכול לשלם את חובותיו . עם תחילת ההליך וקבלת צו כינוס ינתן צו עיכוב הליכים גורף נגד הנושים כאשר בסופו של ההליך החייב יהיה מפוטר מחובותיו.

מחיקת חובות בהליך פשיטת רגל:

כשמשתמשים במונח – מחיקת חובות, בדרך כלל מדובר בסיטואציה שבמסגרתה ניתנה לחייב – צו הפטר. רוצה לומר, צו הפטר למעשה פוטר את החייב בפשיטת רגל מהחובות שהצטברו אצלו. כמו כן, בכל עת, רשאי החייב לבקש בקשת הפטר.

כפי שהזכרנו לעיל, חובות מסוימים לא יפטרו את החייב, כמו למשל: חובות שנעשו והושגו בדרך של מרמה, או חובות שנועדו לגרום לחייב לתת את הדין כגון בהליך פלילי, כאשר עבר עבירות מסוימות. גם חוב הקשור למזונות לא יפטור את החייב ולא יביאו למחיקת החוב ולא משכנתא.

חשוב לציין, כי בית המשפט עלול, בהתאם לנסיבות המקרה, לקבוע פטור מלא או חלקי הנוגע למזונות. יתרה מכך, בית המשפט רשאי להעניק לחייב צו הפטר מלא ומידי, צו הפטר מותנה או צו חלקי. צו הפטר מלא ומידי פוטר את החייב מכלל החובות במלואם. צו הפטר מותנה הינו מצב ביניים. לעומת זאת, צו חלקי פוטר את החייב מחלק מן החובות.

כמה מילים על ההוצאה לפועל:

הליך הוצאה לפועל מתחיל, כאשר החייב מקבל אזהרה מהזוכה שלו, כי נפתח תיק נגדו בהוצאה לפועל שכן מדובר בחירות של אדם מן הצד השני.

כמו כן, קיימות מגבלות רבות המוטלות על החייב, למשל: עיקול משכורת, עיקול כרטיסי אשראי, עיקולים בבנקים, עיקול רכב, נכסים, מקרקעין וכדומה. עם זאת, יש מיטלטלין שאותם לא יהיה מוסמך רשם הוצאה לפועל, להביא לכדי עיקול. בנוסף, החייב לא יהיה רשאי לצאת מהארץ, עד הודעה חדשה של הרשם בהליך הוצאה לפועל במקרים שבהם ינתן צו עיכוב היציאה מהארץ.

חשוב לציין, כי לחייב עומדות טענות לטובתו. החייב יוכל לטעון כי אינו מוגבל באמצעים ולכן יוכל באישורו של ראש ההוצאה לפועל, לקבל פריסת תשלומים של החוב לתשלומים קטנים. כמובן שזו תאושר רק לאחר חקירת יכולת. חקירת יכולת הינה חקירה אחר יכולותיו הכלכליות של החייב. כמו כן, ניתן יהיה לעשות איחוד תיקים, באם מדובר מעל שני תיקים ויותר, ואז החייב ישלם תשלום אחד אשר יתחלק עם שאר התיקים בין הזוכים.

מחיקת חובות בהליך הוצאה לפועל:

מחיקת חובות בהליך הוצאה לפועל, תיעשה באמצעות צו הפטר. אותו חייב, שאין לו נכסים או רכוש, יוכל לפטור את החובות ולהתחיל דף נקי בחייו הכלכליים. בדומה למחיקת חובות בהליך פשיטת רגל ולחריגים שלו, גם במחיקת חובות בהליך הוצאה לפועל, ניתן למחוק את החובות הכלכליים של החייב, למעט חובות שצוינו לעיל: חובות שהושגו במרמה, חוב מזונות, חוב שנתקבל בשל קנסות.

לסיכום:

קיימים חובות שאותם לא יצליח צו ההפטר למחוק. עם זאת, המטרה העיקרית בהליך הוצאה לפועל ובהליך פשיטת רגל, הינה להביא את החייב למצב שבו אין לו יותר חובות לשום נושה ולהעניק לו את האפשרות לשקם את חייו מחדש. אי לכך, רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בהליכי הוצאה לפועל ובהליכי פשיטת רגל, על מנת לשים סוף לחובות ולקבל ייצוג הולם בערכאה המשפטית המתאימה.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן