לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000
הפטר – מה הדין?

הפטר – מה הדין?

בעת סיום הליכי הוצאה לפועל או פשיטת רגל, יינתן באמצעות בית המשפט, צו הפטר, אשר למעשה קובע כי תם התהליך של פשיטת הרגל, ולכן כל חובותיהם של החייבים, נמחקים. כל זאת – בהתאם למה שנקבע בחוק ובהתאם לתנאים שייקבעו על ידי בית המשפט, בעת הצורך.

כמו כן, אם הליך של פשיטת רגל, מסתיים במחיקת החובות, תינתן לאותו חייב, הזדמנות לפתוח דף חדש ונקי, בהיבט הכלכלי. לאחר הקדמה זו – במאמר זה נסקור בהרחבה: מהו צו הפטר, אילו סוגי צווי הפטר קיימים בבית המשפט, מהם התנאים שבהם צריך לעמוד החייב על מנת לזכות בצו ועוד.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין לענייני משפחה.

צו הפטר:

צו הפטר, כשמו כן הוא, פוטר את החייב מכל החובות שצבר, בהליך פשיטת רגל. חשוב לציין ולהדגיש, כי לא תמיד החייב יהיה זכאי להיפטר מכלל חובותיו, שכן יש תנאים, ואם לא התקיימו התנאים, אזי החובות האלה נותרים על כנם, כמו: קנסות שנצברו אצל החייב, חובות שהושגו בדרכי מרמה, וכן חובות שהמקור שלהם הוא מזונות. זאת ועוד, לעיתים, בהתאם לשיקולו של בית המשפט, רשאי השופט להחליט, כי לפי הנסיבות, החייב יקבל צו הפטר חלקי, או לעיתים צו הפטר מלא.

סוגי צווי הפטר:

תכליתו של צו הפטר היא, שבית המשפט נותן לחייב הזדמנות לכלכל מחדש את צעדיו, כלומר, להראות כי לנוכח הנסיבות, החייב עדיין ניסה לפעול בתום לב ולנסות, איכשהו, לפרוע את חובותיו, אך ניסיונות אלה לא צלחו. כמו כן, בית המשפט רשאי, במקרים מיוחדים, להעניק לחייב צו הפטר מלא, אשר מביא לידי מחיקת החובות (למעט חובות שלא ניתן למחוק אותם, כפי שהזכרנו לעיל) ומאפשר להתחיל התחלה חדשה, נטולת חובות. עם זאת, יהיו חייבים שיהיו זכאים רק לצו הפטר חלקי או מותנה.

הפטר מלא: הפטר מלא יפטור את החייב לחלוטין מחובותיו. כפי שנזכיר בהמשך, בית המשפט רשאי לקבוע כי לחייב מגיע צו הפטר מלא, כאשר הוא נוכח לדעת כי פעולותיו נעשו בתום לב, אך הניסיונות לכסות את החובות ולפרוע אותם, נכשלו.

הפטר מותנה: צו הפטר זה מותנה בהצבת תנאים כלפי החייב. במידה והחייב הצליח לעמוד בתנאים הללו (תשלומים או הסדרים אחרים שקבע בית המשפט), אזי הוא יצליח לזכות בהפטר שהינו חלוט (סופי). במקרה שבו לא הצליח לעמוד בתנאים, אזי בית המשפט יקבע כי הוא אינו זכאי להפטר חלוט ועודנו נמצא בהליך פשיטת רגל.

הפטר לאלתר: הפטר כזה יינתן במקרים שבהם בית המשפט ימצא לנכון כי אין שום תועלת בהליך פשיטת הרגל עבור החייב, ולכן אם חלפו שישה חודשים, ניתן יהיה לתת לו צו הפטר, לאלתר.

תנאים לקבלת צו הפטר:

בית המשפט, בהתאם למקרה המוצג בפניו, יבדוק את כל השיקולים אשר הובילו את החייב להגיע לחובות אלה ואילו סיבות מנעו ממנו לפרוע אותם. בית המשפט יבחן אם החייב פעל בתום לב ונקלע אליהם בעל כורחו, ולכן איננו מסוגל לפרוע אותם. הערכאה השיפוטית תמצא את האיזון ותעניק לו הזדמנות ואף מקום להשמיע את טענותיו.

צו הפטר בהליך הוצל"פ:

בדומה לצו הפטר בהליך פשיטת רגל, החייב יצטרך להוכיח לרשם הוצאה לפועל, כי עמד בתנאים הקבועים בחוק ומגיע לו הפטר מכל חובותיו, למעט חובות שלא יימחקו. כמו כן, מדובר בחייבים שלא נמצאים ברשותם רכוש או הכנסות כלשהן. חשוב לציין, כי בעת שניתן צו הפטר בהליך הוצאה לפועל, עלולים להיפגע כל אותם הנושים, שלהם החייבים חייבים כסף. כאשר בית המשפט נותן החלטה, הוא יבחן את כל השיקולים הרלוונטיים, כאשר בצידו השני של ההליך עומד הנושה ויש להתחשב בו.

לסיכום:

כאמור, תכליתו של צו הפטר, היא לאפשר לחייב לפתוח דף חלק. כמו כן, צו הפטר יכול להיות גם צו מותנה, אשר נותן לחייב הזדמנות לעמוד במספר תנאים, שבהתקיימם, בית המשפט יהפוך את צו ההפטר המותנה, לצו הפטר חלוט, שגם בו יימחקו כלל החובות של החייב, בין אם זה בהליך הוצאה לפועל ובין אם זה בהליך פשיטת רגל. מאחר ומדובר בהליכים לא פשוטים ומאחר שהשאיפה של החייבים היא תמיד להגיע לכדי צו הפטר מלא ולמחיקת החובות בכללותם, אזי יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בסוגיות הללו ולקבל ייצוג הולם בכל שלב בהליך.

עורך דין אבישי אוסטרייכר

עו”ד אבישי אוסטרייכר, LLB מטעם University of Leicester, הוא המייסד והבעלים של משרד עורכי הדין אוסטרייכר. עו”ד אוסטרייכר הינו מומחה בתחומי המשפט המסחרי והמקרקעין ומגשר מוסמך מטעם המוסד הארצי לגישור בלשכת עורכי הדין. לאורך השנים, צבר ניסיון רב בכל תחומי התמחותו, לרבות מתן שירותי ליטיגציה (ייצוג בבית המשפט) לארגונים, חברות ולקוחות פרטיים. לצד פעילותו בתחום המשפט, שימש עו”ד אוסטרייכר כמומחה אורח במספר תכניות טלוויזיה ורדיו, בהן ייעץ בנוגע לתחומי פעילותו ולנושאים משפטיים שונים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן