לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו 03-6292000
הוצאה לפועל – מה חשוב לדעת?

הוצאה לפועל – מה חשוב לדעת?

הוצאה לפועל היא הליך שבו נוקטים אמצעי אכיפה שונים כנגד החייב, לצורך מימוש נכסיו או הבטחת חוב או ביצוע החלטה מסוימת. מערכת ההוצאה לפועל פועלת מכוח הדין ותכליתה לסייע לאזרח לממש החלטות שיפוטיות או מעין שיפוטיות.

חשוב לנו גם להעיר כי סיטואציה שבה אדם חב להוצאה לפועל, היא לעולם לא דבר נעים אך יש מגוון סעדים שבאמצעותם ניתן לפתור אי נעימות זו. בנוסף, חשוב לקרוא מאמר זה כדי להימנע מריביות וקנסות שעלולים להתווסף לחוב וכן להבין כיצד ניתן לסגור את התיק, במלואו.

במאמר זה נסקור את: מבנה לשכת הוצאה לפועל, מיהו זוכה, מיהו חייב, מה קורה במקרים שבהם חייב הינו משתמט מתשלום חובותיו ואילו הליכים ננקטים נגדו, כיצד מגישים בקשות ערעור ועררים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל.

מבנה לשכת הוצאה לפועל:

יש מספר רב של לשכות הוצאה לפועל במדינת ישראל. סמכותן מקבילה לבית המשפט השלום, כאשר בראש כל לשכה עומד רשם הוצאה לפועל. תפקידו של רשם ההוצאה לפועל הוא למלא אחר פסקי דין, החלטות ומסמכים המוגשים על ידי המתדיינים. כמו כן, תפקידו לקבוע הסדרים לביצוע, הליכים בעת השתמטות כמו עיקול, צווי תשלום, ואף להורות על הוצאת צו הבאה של החייב בפניו, על ידי משטרת ישראל.

מיהו זוכה?

זוכה הינו אדם אשר הגיש את פסק הדין לגבי החייב או את השטר לביצוע, מי שבפועל פותח תיק בלשכת הוצאה לפועל כנגד אדם או גוף אחר. זוכה יכול להיות אדם או חברה שמחזיקים בשטר, במשכנתא או בהמחאה, ומי שהגיש תביעה על סכום קצוב ומיוצג על ידי עורך דין.

מיהו חייב?

אדם שנפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל ייחשב כחייב. במקרים של פסק דין, אותו חייב יהיה אדם או גוף שפסק הדין ניתן נגדו. במקרים של שטר, החייב יהיה אותו אדם אשר חתום על השטר או הגוף המחויב על פי השטר. במקרה שהתביעה הינה קצובה, החייב יהיה אותו אדם שנגדו מוגשת התביעה.

חייב משתמט והפעלת הליכים נגדו:

חייב אשר לא ימלא את חובותיו, ייחשב כמי שלא מילא אחר הרשום באזהרה שקיבל, לא נתן הסבר מפורט לרשם ההוצאה לפועל בנוגע לחוסר המעש בעבור התשלום וכמו כן, לא הגיש בקשה לצו תשלומים.

כאשר חייב אינו יכול לשלם את החוב כולו או את חלקו או שאינו מסוגל לעמוד בתשלומים, הוא יוכל לבקש פריסת החוב לתשלומים, כלומר, בקשה לצו תשלומים. חייב משתמט, ייחשב ככזה, במידה ולא התייצב לחקירת יכולת שבה מבררים את מצבו הכלכלי, את נכסיו, את גובה הכנסותיו וכדומה.

זאת ועוד, אם החייב לא יציג מסמכים על מצבו, לא יתייצב לבירור, לא ימלא אחר החלטתו של רשם ההוצאה לפועל או יסרב למלא טפסים, אזי יופעלו הגבלות שננקטות נגד החייב שהשתמט מתשלום חובותיו, כדלקמן: צו פינוי מהנכס, עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבון עובר ושב, עיקול משכורת, עיקול רכב שברשותו, עיקול או הוצאת מטלטלין, כינוס נכסים, עיקול בידי צד שלישי, הפקעת רישיון נהיגה, וכאמור צווי הבאה על ידי משטרת ישראל.

ערעור וערר:

ערעור יוגש על החלטה, פעולה או צו של רשם ההוצאה לפועל, לערכאה גבוהה יותר. ערעור לא יינתן בכל נושא ולכן ניתן יהיה להגיש בקשת רשות ערעור בפני ערכאת הערעור. הגשת הבקשה תוגש לבית משפט שלום או לבית המשפט לענייני משפחה, היכן שנמצאת הלשכה שבה ניתנה החלטה בנושא הערעור. ערעור יוגש תוך 20 יום. לעומת זאת, בקשת ערר תוגש כאשר אדם רואה עצמו נפגע על ידי פעולות של לשכת הוצאה לפועל או בשל כל החלטה שניתנה מכוח הלשכה. זכות זו מעוגנת בסעיף 80 לחוק הוצאה לפועל. ערר יוגש תוך שלושה ימים מהרגע שנודע לעורר על ההחלטה.

מתי אי אפשר להפעיל את ההוצאה לפועל?

חשוב להעיר כי אם תבעתם/ן את המדינה, וזכיתם/ן בסעד כספי, לא תוכלו/תוכלנה לפנות להוצאה לפועל, שכן המדינה אינה יכולה, לכאורה, לפעול נגד עצמה. כלומר, לא ניתן לפנות להוצאה לפועל נגד המדינה עצמה.

לסיכום:

זה לא חייב להיות סוף העולם. גם בתנאים כאלה ואחרים, יש דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם את הגזירה, לבטל הליכים משפטיים ולצאת מהמשבר הנפשי שאליו נכנסתם/ן. חשוב לציין, כדאי להימנע מחריגה בתשלום החיובים, שכן הריבית עלולה להגיע למאה אחוזים ולכן כדאי לסגור אותם כאשר הם עוד חיובים קטנים יחסית. בהליך הוצאה לפועל חשוב להיעזר בסיועו של עורך דין, בעל מקצוע שמכיר על בוריו את התהליך של הוצאה לפועל.

מאמר דנא, לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני עם עורך דין בתחום עיסוקו.

עורך דין אבישי אוסטרייכר

עו”ד אבישי אוסטרייכר, LLB מטעם University of Leicester, הוא המייסד והבעלים של משרד עורכי הדין אוסטרייכר. עו”ד אוסטרייכר הינו מומחה בתחומי המשפט המסחרי והמקרקעין ומגשר מוסמך מטעם המוסד הארצי לגישור בלשכת עורכי הדין. לאורך השנים, צבר ניסיון רב בכל תחומי התמחותו, לרבות מתן שירותי ליטיגציה (ייצוג בבית המשפט) לארגונים, חברות ולקוחות פרטיים. לצד פעילותו בתחום המשפט, שימש עו”ד אוסטרייכר כמומחה אורח במספר תכניות טלוויזיה ורדיו, בהן ייעץ בנוגע לתחומי פעילותו ולנושאים משפטיים שונים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן